hiking%d9%be%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%87-%da%af%d8%b1%d8%af%db%8c%d8%8c-%d9%84%d8%b0%d8%aa-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4-%d8%af%d8%b1-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa

Hiking(هایکینگ)، لذت گردش و طبیعت گردی!

برای تجربه هایکینگ یک روز صبح زود از خواب بیدار شوید، کوله پشتی خودرا بردارید و مقداری آب و مواد غذایی در آن قرار دهید و به سمت نزدیک ترین جنگل، کوه یا حتی کویر که در محل زندگی خود می شناسید حرکت کنید و چند ساعتی را در طبیعت بگذرانید؛ به همین راحتی می توانید یک سفر هایکینگ یا پیاده گردی داشته باشید!

هایکینگ

یکی از آسان ترین راه ها و ارزانترین راه های لذت بردن از طبیعت و کوهستان است. به همین دلیل یکی از محبوب ترین روش های کوهنوردی است. معمولا پیاده گردی یا هایکینگ، در مناطقی با شیب کم در دامنه کوهستان ها و تپه های سرسبز به صورت گروهی، همراه با دوستان یا خانواده یا حتی توسط تورهای طبیعت گردی صورت می گیرد. هایکینگ ممکن است در کویر هم انجام گیرد که در آن صورت به آن کویرگردی نیز می گویند.

هایکینگ جزو سفرهای کوتاهی است که بین ۲ تا ۸ ساعت طول می کشد. مسیر هایکینگ معمولا به گونه ایی انتخاب می شود که شما از جاذبه های طبیعی محیط نهایت استفاده را ببرید و کمتر خستگی را احساس کنید. در هایکینگ رسیدن به قله خیلی مهم نیست، معمولا مسیر های انتخابی به گونه ایی است که بیشتر شامل مناطق سرسبز مسطح باشد. در این گونه سفرها شما قصد اقامت شبانه ندارید به همین دلیل نیاز به تجهیزات زیادی ندارید؛ مقداری آب و مواد غذایی به همراه کفش و کوله مناسب می تواند برای این تجربه لذت بخش که معمولا در نصف روز صورت می گیرد کافی باشد .

پزشکان و کارشناسان سلامت، پیاده روی در طبیعت را به شدت توصیه می کنند؛ اخیرا تحقیقات تاثیر مثبت هایکینگ را در مغز افرادی که این فعالیت را در برنامه هفتگی و ماهانه خود قرار داده اند، نشان داده است. ضمن این که از لحاظ روحی، گردش در طبیعت و کسب تجربه های لذت بخش در کنار خانواده و دوستان می تواند حجم زیادی از خستگی های حاصل از کار و مشغله روزانه را از دوش شما بردارد.

Hitchhiking یکی از روش های مسافرت است که جدیداً در ایران نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ در مقاله ایی به صورت مجزا به طور کاملا مفصل واختصاصی به آن خواهیم پرداخت.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز هایکینگ :

کفش مناسب : برای هایکینگ شما نیاز به کفش های بسیار سبک و راحت دارید که در مسیرهای ساده وکم شیب قابل استفاده باشند. این کفش ها باید دارای لایه شوک گیر و و دارای زیره با کیفیت ویبرام باشند تا در هنگام پیاده روی پا درآن احساس راحتی کند . همچنین کفش مناسب پیاده گردی باید از پا در مقابل سرما و نفوذ آب و ضربه های وارده تا حدی محافظت کند.

کوله پشتی : درهایکینگ به علت زمان کوتاه پیاده روی و همینطور مسیر های آسان آن؛ شما نیاز به تجهیزات زیادی ندارید، در نتیجه لازم نیست از کوله های سنگین با حجم بالا استفاده کنید. کوله مورد استفاده باید سبک، مقاوم و ضد آب باشد و به تعداد کافی جیب برای حمل مواد غذایی و وسایل ضروری داشته باشد. کوله هایی با حجم ۱۰ تا ۳۰ لیتر برای چنین پیاده روی هایی کافی به نظر می رسند.

ابزار های ضروری شامل : چراغ قوه، کیت کمک های اولیه، نقشه و جی پی اس، فندک یا کبریت و چاقو و …

در هایکینگ شما نیازی به کیسه خواب و چادر نخواهید داشت چون معمولا برنامه این سفرها به گونه ایی است که شما قصد اقامت ندارید و قرار نیست شب را در طبیعت بگذرانید.

حتما آب و مواد غذایی به اندازه کافی به همراه داشته باشید. چون در طول پیاده گردی، مقدار زیادی آب و انرژی مصرف می کنید که باید جایگزین شود. سعی کنید محیط اطراف خود را همانطور که در ابتدا بود ترک کنید؛ به همراه داشتن  کیسه زباله را فراموش نکنید.

اگر علاقه مند به سایر فعالیت های کوهنوردی هستید، می توانید مقاله Trekking  را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

3 × دو =

بالا