Trekking (کوهپیمایی) چالش راهپیمایی در کوهستان!

Trekking (کوهپیمایی)

کوهپیمایی از جمله برنامه های چالش برانگیز سفر های کوهستانی است که در آن به جای انتخاب مسیر های صاف و هموار هایکینگ، مسیرهای صعب العبور، سخت و پرشیب در ارتفاعات بالاتر انتخاب می شود. اگر دوست دار تجربه های چالش بر انگیز هستید ما کوهپیمایی را به شما پیشنهاد می دهیم. حرکت در مسیر های بکر که کمتر توسط انسان ها مورد تخریب قرار گرفته اند و مشاهده طبیعت دست نخورده در کنار تجربه چالش سخت راه نوردی در کوهستان برای رسیدن به هدف از پیش تعیین شده، قطعا یکی از بهترین و لذت بخش ترین تجربیات زندگی شما را تشکیل خواهد داد. ضمن این که درکوهپیمایی شما با کمپ زدن در طبیعت شب را زیر آسمان زیبای کوهستان می گذرانید که خود لذتی وصف نشدنی است.

 

کوهپیمایی از هایکینگ سخت تر است، در مسیر های دشوارتری انجام میگیرد و معمولا چند روز به طول می انجامد. در کوهپیمایی برنامه ریزی سفر و بررسی مسیرها، با دقت بیشتری انجام میگیرد. معمولا از پیش محلی را برای کمپ زدن و گذراندن شب در نظر می گیرند. تجهیزات کوهپیمایی، از هایکینگ بیشتر است و شامل ابزار و تجهیزاتی می شود که بتوان با آنها مسیر های دشوار و با شیب نسبتا بالا را طی کرد. درکوهپیمایی معمولا افرادی شرکت دارند که کوهنوردی را کمی حرفه ایی تر دنبال می کنند و از توانایی جسمی نسبتا بالایی بر خوردارند.

افراد در کوهپیمایی معمولا با چالش های بیشتری رو به رو می شوند و گاهی اوقات مجبور اند چند روز پشت سر هم مسیر طولانی را برای رسیدن هدف مشخص شده بپیمایند. مطمعنا برای چنین سفرهایی  مقدار بیشتری آب و مواد غذایی و همینطور البسه نیاز است . ابزار وسایل نیز باید تا حدودی حرفه ایی تر باشند تا در طول کوهپیمایی دچار مشکل نشوید.

ابزارها و وسایل مورد نیاز برای کوهپیمایی

  بیشتر بخوانید: Hiking(هایکینگ)، لذت گردش و طبیعت گردی!

کفش مناسب:

کفش هایی که برای کوهپیمایی نیاز دارید شامل کفش های با وزن سبک و نیمه سنگین است، که دارای ساق‌بلند (۱۴ تا ۱۹ سانتی‌متر) هستند، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کنند. زیره این کفش ها تاحدی انعطاف پذیر است و رویه آن عموماً پارچه های ضد آب یا چرمی است. البته نکته دیگری که وجود دارد فصل سفر است . معمولا سفرهایکوهپیمایی در فصول گرمتر سال اتفاق میوفتد و در فصل زمستان در ارتفاعات پایینتر و به صورت یک روزه انجام می گیرد. پس سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که راحت باشد، دارای ضربه گیر مناسب و کفی منعطف ویبرام باشد تا در سفر های چند روزه دچار مشکل نشوید ؛ همینطور دارای روکش چرم یا الیاف مصنوعی با کیفیت بالا باشد تا در مقابل سرما به اندازه کافی مقاوم باشد .

کوله پشتی کوهپیمایی :

معمولا کوله پشتی هایکوهپیمایی حجمی بیشتر از ۴۰ لیتر دارند و همینطور دارای بند ها و جیب های بیشتری نسبت به کوله های هایکینگ هستند تا ابزار و وسایل بیشتری را بتوان با آنها حمل کرد. در واقع کوله پشتی مناسب برایکوهپیمایی  باید حجم کافی برای حمل آب و مواد غذایی برای چند روز و همچنین تعدادی بند برای اتصال کیسه خواب ، چادر ، باتوم و … داشته باشند و در عین حال سبک و ضد آب باشند و در هنگام حرکت بیش از اندازه سنگین نباشند تا بیش از اندازه شما را خسته نکنند.

باتون (عصای )کوهنوردی:

باتون یکی از ابزار هایی است که درکوهپیمایی می تواند کمک مناسبی برای منتقل کردن وزن شما و کوله ایی که حمل می کنید باشد. استفاده از دو باتون هم می تواند به حفظ تعادل بهتر کمک کند هم در مسیر های برفی و گل از فرو رفتن شما در گل و برف جلو گیری کند و هم کند که تعدل خود را حفظ کنید و سر نخورید. در مسیر های طولانی نیز از زمین خوردن و سقوط دز اثر خستگی جلوگیری می کند.

باتون خوب باید سبک باشد، قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد و دارای گل باتون مناسب باشد. برای سبک بودن معمولا باتون را از جنس آلومینیوم مقاوم میسازند. قابلیت تنظیم ارتفاع هم به شما کمک می کند تا در مسیر های مختلف و شرایط مختلف ارتفاع مورد نیاز خود را در باتون اعمال کنید. گل باتون قسمت پلاستیکی است که در انتهای عصای کوهنوردی قرار میگیرد و از فرو رفتن آن در برف و گل جلو گیری میکند.

ابزار کمپینگ :

در سفر هایکوهپیمایی شما نیاز به چادر و کیسه خواب دارید تا بتوانید برای چند روز کمپ بزنید . چادرهایی که استفاده میکنید اولا باید سبک و در ابعاد مناسب باشد تا به راحتی بتوان آنرا حمل کرد ثانیا باید در مقابل آب و هجوم باد ها نفوذ پذیر باشد . و در نهایت استفاده از آن ساده باشد و به زمان زیادی برای برپا کردن آن نیاز نباشد. در کنار موارد گفته شده حجم مناسبی هم داشته باشد . معمولا برای مقاومت در برار آب چادر های کوهنوردی دارای یک رویه خارجی نیز هستند که در مقابل طوفان ها هممقاومت نسبی داشته باشند. در انتخاب چادر خوب به این نکته نیز دقت کنید که چادری را انتخاب کنید که اتصالات آن محکمتر است و به خوبی در هنگام طوفان از شما و وسایلتان محافظت می کند.

کیسه خواب مناسب کوهپیمایی :

زمانی که شما قصد اقامت شبانه در طبیعت و ازتفاعات را دارید یکی از مهمترین وسایلی که علاوه بر چادر باید به همراه داشته بشید کیسه خواب مناسب است . بعد از راهپیمایی چند ساعته در کوهستان هیچ چیز مانند خواب نمی تواند به تجدید قوای شما کمک کند. همانطور که میدانید در ارتفاعات بالاتر هوا در شب در بیشتر اوقات به زیر صفر می رسد و این مسئله اهمیت داشتن یک کیسه خواب گرم و نرم را دو چندان می کند .

کیسه خواب ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند : کیسه خواب های حاوی پر که معمولا حاوی پر قو هستند و در گذشته بیشتر استفاده میشدند . و کیسه خواب هایی که از الیاف های مصنوعی عایق ساخته شده اند . کیسه خواب های قدیمی که حاوی پر هستند، یک مشکل اساسی دارند که اگر خیس شوند مدت زمان زیادی برای خشک زدن لازم دارند و در هوای سرد کوهستان این مسئله مشکل بزرگی محسوب می شد. کیسه خواب های دارای الیاف مصنوعی شامل دو نوع هستند . نوع قدیمی تر که از الیافی شبیه لوله های تو خالی ساخته شده که سبک و در مقابل آب عایق اند ولی حجم زیادی اشغال می کنند. جدید ترین نوع کیسه های خواب شامل الیاف ترمو لایتی هستند که در عین سبک بودن حجم کمی دارند و در مقابل نفوذ آب نیز مقاوم اند.

نکته دیگر در مورد خرید کیسه خواب بیشترین دمایی است که از شما در مقابل سرما حفاظت می کند. معمولا حداقل دمایی که کیسه خواب ها تحمل می کنند  از +۴ درجه تا -۳۰ سانتی گراد متغییر است.

ابزار های ضروری :

قطب نما و نقشه، کیت کمک های اولیه، قمقمه آب، کبریت یا فندک، اجاق کوهنوردی، کلاه و دستکش و …

حتما آب و مواد غذایی به اندازه کافی بهمراه داشته باشید. مقدادر طول سفر مقدار زیادی آب و انرژی مصرف می کنید که باید جایگزین شود . سعی کنید محیط اطراف خود را همانطور که در ابتدا بود ترک کنید و به همراه داشتن  کیسه زباله را فراموش نکنید.

حالا می توانید با یک گروه کوهنوردی خوب صحبت کنید، برنامه سفر بریزید، وسایل خود را آماده کنید و به سوی یک چالش هیجان انگیز حرکت کنید!!

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

بیست − 18 =

بالا