نگارگری، هنر اصیل ایرانی (هر آنچه باید در مورد نگارگری بدانید)

نگارگری، هنر اصیل ایرانی

نگارگری یکی از هنر های باستانی ایرانی است که در طی سالیان دراز توسط هنرمندان ایرانی نسل به نسل حفظ شده و به تکامل رسیده تا امروزه در اختیار ما قرار گرفته است. نگارگران از ذوق و قریحه سرشار خود کمک می گیرند، تا تصاویری را خلق کنند که هر بیننده ایی را محصور خود می کند. استفاده از این هنر بر روی ظروف و وسایل تزئینی جلوه ایی با شکوه ایجاد کرده و هر بیننده ای را به تحسین وا داشته است .

 یادگار، پیش قدم در احیای یادگار اصیل ایرانیان !

در ایران عزیز ما هستند هنرمندانی که دور از چشم ها مشغول خلق آثار ارزشمند نگارگری هستند. کارگاه صنایع دستی یادگار با مدیریت خانم و آقای شربتی در گرگان، مدتی است که با همت خود قصد بر احیاء این هنر اصیل ایرانی کرده اند . تمام محصولات این کارگاه توسط هنر دست استادان زبردست و خوش ذوق و با به کارگیری بهترین مواد اولیه نگارگری ، از جمله پودر طلای ۱۸ عیار و فیروزه ناب نیشابور، تولید شده است. از آن جایی که فروشگاه تی تی کالا بر خود واجب می داند از صنایع دستی و هنر این سرزمین تا حد امکان حمایت کند ، تصمیم گرفته تمام محصولات این کارگاه را در اسرع وقت و به سادگی  به دست دوست داران هنر اصیل ایرانی برساند. از اینجا می توانید وارد صفحه محصولات این کارگاه شوید.

حال در این مقاله قصد داریم شمارا با گوشه ایی از این هنر کمتر دیده شده آشنا کنیم.

نگارگری چیست ؟

اولین سوالی که باید پاسخ داده شود این است که نگارگری چیست و به چه کسی نگارگر می گویند. نگارگری از کلمه نگاره به معنای نقش و شکل می آید ، همانطور که از نام آن پیداست نگارگری به هنر نقاشی و افرینش نگاره ها گفته می شود و نگار گر کسی است که با ذوق هنری و دستان هنرمند خود این نقش و نگارهای زیبا را بر روی کاغذ، ظروف و سطوح مختلف به تصویر می کشد . نگارگری از پیش از ورود اسلام در ایران رواج داشته و بعد از آن نیز با مفاهیم اسلامی درهم آمیخته شده و طرح های الهام گرفته از طبیعت را بوجود آورده که در نوع خود بی نظیر است. نگارگری در واقع همان نقاشی اصیل ایرانی است که از دیرباز برای ما به یادگار مانده است.

نگارگری در طول تاریخ

قبل از ورود اسلام نگارگران به این دلیل که تحت تاثیر شرایط زمانه خود بوده اند، از طرح هایی استفاده می کردند که نزدیک به تفکر زردشتی بود. طرح های هخامنشی، اشکانی و ساسانی از آن دوران به یادگار مانده است که در سنگ نبشته ها و ظروف سفالینه مربوط به آن زمان دیده می شود. بعد از ورود اسلام ، به این دلیل که نقاشی هر چیزی به شکل واقعی آن توهین به خلقت الهی محسوب می شد؛ نگارگران ایرانی از نقش ها و طرح هایی استفاده می کردند که الهام گرفته از شکل واقعی اشیاء در طبیعت بود. در دوران سلجوقیان و بعد از آن به خصوص در دوران صفویان به این هنر اصیل اسلامی ایرانی ارج نهاده شد و هنرمندان جایگاه ویژه ایی پیدا کردند. این دوران را می توان دوران شکوفایی این هنر دانست که آثار آن در جای جای ایران قابل مشاهده است. بسیاری از طرح های امروزی به جا مانده از آن دوران طلایی است.

چه طرح هایی در نگارگری استفاده می شود؟

 همه طرح های نگارگری، از ذهن خلاق هنرمندان و استادان این کار که از طبیعت الهام میگرفتند ، نشاَت گرفته است. امروزه این طرح های زیبا و محصور کننده را با نام های اسلیمی و ایلامی ( که طرح های اصیل ایرانی است که به نقاط مختلف جهان راه پیدا کرده است)، خطایی ( که ترکیب غنچه، گل و برگ است )، شمسه ، طرح ترنج و … می شناسند . هر کدام از این طرح ها از یک عنصر طبیعی الهام گرفته شده و فلسفه خاص خود را دارد و همین موضوع نشانگر ذوق سرشار هنرمندان نگارگر است.

نگارگری بر روی چه سطوحی انجام می شود؟

استادکاران نگارگری از هنر خود برای زیبا تر شدن ظروف و سطوح مختلف همچون آیینه و شیشه استفاده می کنند. در واقع این نگارگری است که به آن ظروف و سطوح مختلف جلوه ایی بی نظیر و ارزشمند می بخشد . نگارگران با استفاده از رنگ های مختلف و طرح های زیبا ، نقش و نگارهای ماندگاری خلق می کنند که بر هر سطحی قرار گیرند ارزش آن را چندین برابر می کنند. در بین نگارگران استفاده از ظروف چینی و سفال لعاب داده شده به دلیل درخشان بودن سطح آن ها محبوبیت بیشتری دارد. ظروف چینی استعداد بالای برای بازتاب نور دارند که به بهتر دیده شدن رنگ ها و طرح های مختلف کمک می کنند. به همین دلیل مشابه، استفاده از سطوح شیشه ایی هم رواج دارد.

از چه رنگ ها و موادی برای نگار گری بر روی ظروف و سطوح مختلف استفاده می شود ؟

در گذشته از رنگ های طبیعی برای جان دادن به نقش و نگار های مختلف استفاده می شد. در کنار این رنگ های طبیعی، سنگ های قیمتی نظیر یاقوت و فیروزه هم برای زیبا تر شدن نقش و نگارها به کار می رفت. یکی دیگر از مواد به کار رفته در نگارگری بر روی ظروف، پودر طلا است که ارزش مادی و معنوی اثر را دو چندان می کند . امروزه به جای استفاده از رنگ های طبیعی از رنگ های اکرولیک درجه یک و گواش های پنتل استفاده می کنند که از کیفیت بالایی برخوردار است. استفاده از سنگ های قیمتی و پودر طلا امروزه نیز رواج دارد . هنرمندان با استفاده به جا از همه این مواد در کنار هم، اثری بدیع خلق می کنند که چشم ها را مجذوب و ذهن ها را محصور خود می کند و هر بیننده ایی را به تحسین وا میدارد.

حال که با این هنر اصیل ایرانی و یادگار گذشتگان ما آشنا شده اید می توانید با مراجعه به بخش صنایع دستی فروشگاه تی تی کالا از هنر دست هنرمندان ایرانی کارگاه یادگار دیدن کنید و با توجه به علایق و سلایق خود خانه خود را با این آثار زیبا مزین کنید و در کنار آن از استادان و هنرمندان صنایع دستی ایرانی نیز حمایت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

هفت − شش =

بالا